Αθλητικά
TAGS:   Αθλητικά  •  Sports  •  Ευρώπη  •  ligue 1  •  Ανζέ  •  λιλ  •  λυων  •  μαρσειγ

Νίκη για Λιλ και Μαρσέιγ

Δημοσιεύθηκε 4 μέρες πριν

«Βροχή» έπεσαν τα γκολ στην αναμέτρηση της Μπορντό με τη Νιμ, αλλά και στον αγώνα ανάμεσα στη Μπρεστ και το Στρασβούργο. Η Λιλ νίκησε τη Λυών, όπως και η Μαρσέιγ κόντρα στην Ανζέ, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Λυών-Λιλ

Τη νίκη κόντρα στη Λυών πήρε η Λιλ με 1-0, στην έδρα της πρώτης. Με τους βαθμούς που κέρδισε η Λιλ έφτασε τους 25 και ανέβηκε στην 4η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος, ενώ η Λυών είναι 8η με 22 βαθμούς.

Ο Ικονέ στο 68ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Μπορντό-Νιμ

Η Μπορντό επικράτησε εύκολα επί της Νιμ με 6-0. Με 26 βαθμούς η Μπορντό βρίσκεται στην 3η θέση του γαλλικού πρωταθληματος, πίσω από τη Μαρσέιγ, ενώ η Νιμ είναι 19η με μόλις 12 βαθμούς.

Ο Μάτζα στο 24’ άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους και δεκατρία λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά. Ο ίδιος στο 53’ έστειλε ξανά τη μπάλα στην εστία του Μπερναρντονι, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και μόλις πέντε λεπτά αργότερα, ο Ντε Πρεβιλ εγραψε το 4-0.

Στο 76ο λεπτό ο Οτάβιο σκόραρε και έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε να διαμορφώσει το τελικό 6-0 για τους γηπεδούχους.

Μπρεστ-Στρασβούργο

Μια εύκολη νίκη πήρε και η Μπρεστ απέναντι στο Στρασβούργο με 5-0. Με 21 βαθμούς η Μπρεστ είναι 12η με 21 βαθμούς, ενώ τρεις θέσεις πιο χαμηλά βρίσκεται στο Στρασβούργο με 18 βαθμούς.

Ο Μεντι στο 20ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρωτου ημιχρόνου ο Μπατοκιο σκόραρε και πέτυχε το 2-0.

Ο ίδιος βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα άλλες δυο φορές στην επανάληψη (53’, 75’), σημειώνοντας χατ-τρικ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με εύστοχο πέναλτι, ο Ν’ Γκομα ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ανζέ-Μαρσέιγ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Μαρσέιγ με 2-0 κόντρα στην Ανζέ, στην έδρα της δεύτερης.

Σταθερά δεύτερη μένει η Μαρσέιγ με 31 βαθμούς και με μόλις δυο βαθμούς λιγότερους από την Παρί Σεν Ζερμέν. Δυο θέσεις πιο κάτω ακολουθεί η Ανζέ με 24 βαθμους.

Μόλις στο 17ο λεπτό ο Σανσόν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για τη Μαρσέιγ και στο 41’ με εύστοχο πέναλτι, ο Παγιέ έγραψε το τελικό 0-2.

The post Νίκη για Λιλ και Μαρσέιγ appeared first on Kingsport.gr.

γραψτε το σχολιο σας

σχετικα αρθρα

Σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση η Λιλ, εύκολα την Νιμ η Λυών.

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος στην Γαλλία, η Λιλ νίκησε την Μπρεστ με 1-0 και σκαρφάλωσε στην Τρίτη θέση Πίσω από Μαρσέιγ και Παρί, ενώ η Λυών δε... Χθες 12:36 πμ

Δύσκολες νίκες για Λυών και Λιλ, εύκολες για Νις και Μονπελιέ

Για την 15η αγωνιστική της Ligue 1, νίκες πήραν Λυών, Νις, Λιλ και Μονπελιέ επί των Στρασβούργο, Ανζέ, Ντιζόν και Αμιάν αντίστοιχα. Ισόπαλες αναδείχτηκαν Ρεμς και... 2 εβδομάδες πριν

Τέταρτη σερί νίκη η Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ επικράτησε της Μπρεστ με 2-1 στο Βελοντρόμ, για την 15η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος. Οι Μασσαλοί αν και ήταν πολύ ανώτεροι απο την ομάδα του... 2 εβδομάδες πριν

Ισόπαλες Λειψία και Μπενφίκα

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λειψία και τη Μπενφίκα, ενώ λίγη ώρα πριν η Ζενίτ νίκησε τη Λυών, στο πλαίσιο της 5 ης αγωνιστικής των ομίλων του... 2 εβδομάδες πριν

Διατήρησε την δεύτερη θέση η Μαρσέιγ

Στην 14η αγωνιστική της Ligue 1, Μαρσέιγ και Μπορντό επικράτησαν απέναντι σε Τουλούζ και Μονακό, ενώ νωρίτερα, Σεντ Ετιέν και Μονπελιέ ήρθαν ισόπαλες, χωρίς γκολ... 2 εβδομάδες πριν

Δείτε ακόμα

Εκσυγχρονισμός με Παράσχο…

Super League 1 Η ομάδα της Ξάνθης επισημοποίησε την ούτως ή άλλως γνωστή είδηση της εκ νέου συνεργασίας με το «φέρελπι» προπονητή Γιώργο Παράσχο. Αναλυτικά η ανακοίνωση της... 38‘ πριν

Με Ινσούα και Κολοβέτσιο στον Βόλο

ΠΑΕ Βόλος Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει απόψε (19:30) τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, στο πλαίσιο της 13 ης αγωνιστικής της Superleague. Αφού ολοκλήρωσαν την προετοιμασία... 1 ώρα πριν

Χωρίς Ιντέγε και Τσιλιγγίρη ο Άρης στο Περιστέρι

Άρης Ο Άρης βρίσκεται ήδη στην Αθήνα, όπου θα αντιμετωπίσει σήμερα (19:30) στο Περιστέρι τον Ατρόμητο. Οι «κιτρινόμαυροι» ολοκλήρωσαν την προετοιμασία τους με προπόνηση... 1 ώρα πριν

Α2 Γυναικών: Οι αναμετρήσεις της 7ης αγωνιστικής

Sports Με τους αγώνες της 7ης αγωνιστικής συνεχίζεται το αγωνιστικό πρόγραμμα για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών σε Βορρά και Νότο. Από τις αναμετρήσεις του Όμιλου του Νότου... 2 ώρες πριν

Α1 Γυναικών: Κόντρα στα Μελίσσια για να συνεχίσει το σερί

Sports Να δώσει συνέχεια στο νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών θέλει ο Παναθηναϊκός ο οποίος υποδέχεται στο κλειστό “Π. Γιαννακόπουλος” τα Μελίσσια για... 3 ώρες πριν

Πανέτοιμη η Λαμία για μία ακόμα νίκη

Super League 1 Η ομάδα της Λαμίας αντιμετωπίζει σήμερα Κυριακή 8/12 στο ΔΑΚ Λαμίας στις 15:00 τον ΟΦΗ στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2019-2020.... Σήμερα 8:26 πμ

Α2 Γυναικών: Μεγάλη νίκη της Ηλιούπολης

Sports Η Ηλιούπολη νίκησε εκτός έδρας τον Πανιώνιο με 69-61 στην αναμέτρηση η οποία άνοιξε την αυλαία της 7ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α2 γυναικών σπάζοντας... Σήμερα 7:57 πμ

Ντέρμπι επαρχιών στην Τρίπολη

Super League 1 Στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης”(17:15) ο Αστέρας Τρίπολης φιλοξενεί την Α.Ε. Λάρισας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερλιγκ 1... Σήμερα 3:19 πμ

Αγωνιστικό restart με Παντελίδη θέλει ο Ατρόμητος

Super League 1 Ο Ατρόμητος φιλοξενεί τον Άρη στο Περιστέρι (19.30), για την 13η αγωνιστική της Σούπερ λιγκ 1, όπου ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος. Η ομάδα του... Σήμερα 2:04 πμ

Α’ Εθνική Γυναικών: Συνέχεια με την 7η αγωνιστική

Sports Έβδομη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ Εθνικής κατηγορίας γυναικών. Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ υποδέχεται τις Ελπίδες Καρδίτσας, θέλοντας να συνεχίσει το αήττητο σερί του. Ο... Σήμερα 12:53 πμ

Πέδρο Μαρτίνς: “Η αποτελεσματικότητα είναι η μεγάλη διαφορά”

Ολυμπιακός Στην αποτελεσματικότητα της ομάδας του που έφερε την εύκολη νίκη του Ολυμπιακού με 0-3 επί του Παναιτωλικού στάθηκε στις δηλώσεις του ο Πέδρο Μαρτίνς. Αναλυτικά οι... Σήμερα 12:15 πμ

Μεγάλη νίκη για τη Λάτσιο κόντρα στην Γιουβέντους, έχασε βαθμούς η Νάπολι

Sports Ήττα για τη Γιουβέντους στην έδρα της Λάτσιο με 3-1. Βαθμούς έχασε και η Νάπολι που ήρθε 1-1 στην έδρα της Ουντινέζε. Νίκη στο 90+3′ για την Αταλάντα κόντρα... Σήμερα 12:15 πμ

«5αρα» για την Μπαρτσελόνα με υπογραφή Μέσι

Sports Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε την Μαγιόρκα στο Καμπ Νου για την 16η αγωνιστική της La Liga και επικράτησε με 5-2, με τον Μέσι να σημειώνει τα τρία από αυτά. Οι γηπεδούχοι... Χθες 11:54 μμ

Μάκης Χάβος : « Ξέραμε ότι το έργο μας ήταν πολύ δύσκολο απέναντι σε μια ομάδα με πολύ ποιότητα»

Παναιτωλικός Ο Μάκης Χάβος στην συνέντευξη Τύπου μετά από τον αγώνα του Παναιτωλικού δήλωσε πως τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους που έκριναν οριστικά την αναμέτρηση. Επίσης... Χθες 11:22 μμ

Με ανατροπή νίκησαν Παρί ΣΖ και Στρασβούργο

Sports Για την 17η αγωνιστική της Ligue 1, η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε με ανατροπή την Μονπελιέ, η Μονακό υπέταξε την Αμιέν, το Στρασβούργο πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Τουλούζ,... Χθες 11:06 μμ

Αναβρασμός υπήρξε μετά το τέλος του αγώνα του Παναιτωλικού με τον Ολυμπιακό

Παναιτωλικός Μετά το τέλος του ματς του Παναιτωλικού με τον Ολυμπιακό υπήρξε αναβρασμός στις κερκίδες του γηπέδου του Παναιτωλικού, καθως μερίδα των οργανωμένων είχε έντονο... Χθες 10:58 μμ