Facebook Pixel Sportdog.gr | «Κατάρρευση» Ολυμπιακού – Σταμάτησε να… παίζει στο φινάλε, τον «καθάρισε» ο Σάρας!
Μπάσκετ
| 2018-12-06 21:58:00

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Απογοήτευσε στην 4η περίοδο κι έχασε 83-75 από τη Ζαλγκίρις.

Παρά το γεγονός ότι έφτασε μέχρι και στο +13 στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να επιτρέψει στη Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους όχι μόνο να επιστρέψει στο ματς, αλλά να πάρει τελικά και νίκη με 8 πόντους διαφορά (83-75), η οποία ενδέχεται να αποδειχθεί καθοριστική σε πιθανή ισοβαθμία.

Οι Ερυθρόλευκοι υποχώρησαν έτσι στο 6-5 στην Ευρωλίγκα, ενώ οι Λιθουανοί ανέβηκαν στο 5-6.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση «ζεστός» στην επίθεση, αλλά με αδυναμίες στην άμυνα. Ο Γιώργος Πρίντεζης ξεκίνησε «φορτσάτος» πετυχαίνοντας τέσσερα τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά. Στον αντίποδα, οι Ερυθρόλευκοι έπαιζαν κακή άμυνα στη ρακέτα, με αποτέλεσμα οι ψηλοί της Ζαλγκίρις να κάνουν… πάρτι. Στο 6’ το σκορ ήταν ισόπαλο (16-16). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ολυμπιακού «σκλήρυναν» την άμυνά τους και παράλληλα συνέχισαν να δίνουν… ρεσιτάλ από το τρίποντο. Ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με 7/8 τρίποντα οι Πειραιώτες πήραν διψήφια διαφορά (18-29), ενώ στο 12’ ξέφυγαν με +13 (19-32).

Ο φρενήρης ρυθμός του Ολυμπιακού «κόπασε», ενώ η Ζαλγκίρις βρήκε ρυθμό στην επίθεση με πρωταγωνιστή τον Γκριγκόνις και άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά. Με επιμέρους σκορ 21-10 οι Λιθουανοί μείωσαν σε 40-42, όμως οι Πειραιώτες απάντησαν με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Παπανικολάου και Στρέλνιεκς, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με +8 (40-48) για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εξέλιξη, αφού η Ζαλγκίρις μείωσε άμεσα και με σερί 8-0 ισοφάρισε στο 24’ (48-48). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί οριακό προβάδισμα μέχρι την τελευταία φάση του τρίτου δεκαλέπτου, όταν ο Γουόλτερς έκλεψε από τον Στρέλνιεκς και με buzzer-beater στον αιφνιδιασμό έδωσε προβάδισμα 60-59 στη Ζαλγκίρις.

Η τέταρτη περίοδος της αναμέτρησης σήμανε την «κατάρρευση» του Ολυμπιακού. Οι Ερυθρόλευκοι δέχθηκαν σερί 12-0 και πολύ γρήγορα βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 9 (68-59) στο 33’. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε σε 70-64 στο 35’ με τρίποντο του Γουίλιαμς-Γκος, όμως δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια. Δύο κρίσιμα τρίποντα Γουόλτερς και Γκριγκόνις και συνεχόμενες κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού έφεραν τη Ζαλγκίρις στο +11 (80-69) και έκριναν την αναμέτρηση υπέρ της. Στις τελευταίες επιθέσεις οι δύο ομάδες μόνο για τη διαφορά, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με  σκορ 83-75 υπέρ των Λιθουανών.

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιατί εμφανίστηκε αλλαγμένος προς το χειρότερο στο δεύτερο και «κατέρρευσε» στην τελευταία περίοδο. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Πειραιώτες σκόραραν 48 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ στην επανάληψη το επιμέρους σκορ υπέρ της Ζαλγκίρις ήταν 43-27.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Ο Μάριους Γκριγκόνις ήταν ο πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, όμως αυτός που «σκότωσε» τον Ολυμπιακό με κρίσιμα σουτ ήταν ο Νέιτ Γουόλτερς, που σταμάτησε στους 14.

Για τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 18 πόντους, όμως μόλις δύο από αυτούς μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ζακ ΛεΝτέι πάλεψε, έχοντας 15 πόντους.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ είχε μόλις 4 πόντους σε σχεδόν 20 λεπτά συμμετοχής και παράλληλα έπαιξε μέτρια άμυνα, με τον Ολυμπιακό να δέχεται πολλούς πόντους στη ρακέτα.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Οι φίλοι της Ζαλγκίρις δημιούργησαν καταπληκτική ατμόσφαιρα κάνοντας πολύ θόρυβο, όπως συνηθίζουν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (ΜΠΛΑΤ): Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 8 ασίστ, 5 λάθη), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 18 (4/4 τρίποντα), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον, Γουόλτερς 14 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Γουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12 , Ουλανόβας 5.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 13/32 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 10/11  βολές, 20-8 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 15 λάθη, 3 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζαλγκίρις: 24/41 δίποντα,  7/19 τρίποντα, 14/19 βολές, 23-10 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη, 4 κοψίματα.

Ακολουθήστε το sportdog.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις