Μετάβαση στο περιεχόμενο
Αθλητικά
TAGS:   Αθλητικά  •  Sports  •  Ευρώπη  •  Ποδόσφαιρο  •  atalanta  •  coppa italia  •  Fiorentina  •  juventus  •  milan  •  Spal  •  udinese  •  αταλαντα  •  γιουβεντους  •  κύπελλο ιταλίας  •  μιλαν  •  ουντινεζε  •  Σπαλ  •  Φιορεντίνα

Εύκολες προκρίσεις για Γιουβέντους και Μίλαν

Δημοσιεύθηκε 3 μέρες πριν

Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία, η Μίλαν νίκησε 3-0 την ΣΠΑΛ στο Μιλάνο και πήρε την πρόκριση στην φάση των “8” του Κυπέλλου Ιταλίας. Στην επόμενη φάση δια περιπάτου πέρασε και η Γιουβέντους, καθώς συνέτριψε με 4-0 την Ουντινέζε στο Τορίνο.

Καρδιοχτύπησε αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση η Φιορεντίνα, που κέρδισε με 2-1 την Αταλάντα, στο “Αρτέμιο Φράνκι”. Πρώτο τέρμα για τον Κουτρόνε με την φανέλα των “βιόλα”. Με 10 παίκτες αγωνίστηκαν στα τελευταία είκοσι λεπτά οι γηπεδούχοι.

Φιορεντίνα – Αταλάντα 2-1

Οι “βιόλα” άνοιξαν το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Κουτρόνε και Ντάλμπερτ συνεργάστηκαν άψογα, με τον πρώτο να “ανοίγει λογαριασμό” με την φανέλα της Φιορεντίνα, κάνοντας το 1-0.

Η Αταλάντα ήταν απειλητική, έχοντας δοκάρι στο 30ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Πάσαλιτς που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία μέγαλη ευκαιρία στο 61′, αλλά το δοκάρι, στέρησε ένα τέρμα που θα έφερνε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Γκόσενς βρήκε χώρο, έκανε ένα σουτ με την μπάλα να τραντάζει το αριστερό δοκάρι.

Τελικά η Αταλάντα έφτασε στην ισοφάριση με τον Ίλισιτς στο 67′. Ο Μαλινόφσκι έκανε μια κάθετη μπαλιά μέσα στην περιοχή και ο Βόσνιος πλάσαρε μέσα από την μικρή περιοχή για το 1-1.

Στο 70′ η Φιορεντίνα έμεινε με 10 παίκτες, μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα που δέχθηκε ο Πεζέλα για θέατρο.

Το γκολ που έστειλε στους “8” την Φιορεντίνα πέτυχε ο Ριρόλα με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής, στο 84ο λεπτό.

Φιορεντίνα (Τζουζέπε Ιατσίνι): Τερατσιάνο, Τσετσερίνι, Πεζέλα, Μιλένκοβιτς, Ντάλμπερτ, Κοστροβίλι, Πούλγκαρ, Μπενάσι, Λιρόλα, Βλάχοβιτς (88′ Κιέζα), Κουτρόνε (73′ Κάσερες).

Αταλάντα (Πιέρο Γκασπερίνι): Γκολίνι, Τζιμσιτί, Καλντάρα (77′ Παλομίνο), Μασιέλο (57′ Γκόμεζ), Χάτεμποερ, Ντε Ρον, Φρόιλερ (46′ Ίλισιτς), Γκόσενς, Μαλινόφσκι, Πάσαλιτς, Μουριέλ.

Μίλαν – ΣΠΑΛ 3-0

Δεν δυσκολεύτηκε η Μίλαν απέναντι στην ΣΠΑΛ. Οι “Ροσονέρι” είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ο Πιάτεκ άνοιξε το σκορ στο 20′, νικώντας τον Μπερίσα σε τετ α τετ (1-0).

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Καστιγιέχο έκανε το 2-0, στο 44′. Ο Ισπανός δέχθηκε την πάσα του Πιάτεκ και με ωραίο αριστερό πλασέ, έστειλε την μπάλα στο “γάμα” της εστίας του Μπερίσα.

Το τελικό 3-0 έκανε με ωραία ατομική ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή ο Ερνάντεζ στο 66ο λεπτό.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερνάντεζ, Ρομανιόλι, Σίμον Κιάερ (82′ Γκάμπια), Κόντι, Καστιγιέχο (63′ Σούσο), Κρούνιτς, Μπενασέρ, Μποναβεντούρα (75′ Πακουέτα), Ρέμπιτς, Πιάτεκ.

ΣΠΑΛ (Σεμπλίσι): Μπερίσα, Ίγκορ, Βικάρι, Τόμοβιτς (65′ Σάλαμον), Τουνιόφ, Στρεφέζα, Ντάμπο (86′ Ζαντσέτα), Γιάνκοβιτς (72′ Βαλότι), Μούργκια, Φλόκαρι, Παλόσκι.

Γιουβέντους – Ουντινέζε 4-0

Οι “Μπιανκονέρι” άνοιξαν το σκορ με τον Ιγκουαΐν στο 16ο λεπτό. Ντιμπάλα και Ιγκουαΐν, έβγαλαν μια απίστευτη συνεργασία. Οι δύο Αργεντίνοι αντάλλαξαν 6 διαδοχικές πάσες μεταξύ τους, με τον “Πιπίτα” να βρίσκεται σε θέση βολής και να σκοράρει για το 1-0.

Στο 25′ η Γιουβέντους κέρδισε πέναλτι, μετά από ανατροπή του Μπερναρντέσκι από τον τερματοφύλακα της Ουντινέζε. Ο Ντιμπάλα εκτέλεσε και έγραψε το 2-0 από την άσπρη βούλα στο 26′.

Στο 54′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και 3ο τέρμα με τον Ιγκουαΐν, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τρία μόλις λεπτά αργότερα ο Ντιμπάλα πήρε την πάσα από τον Ιγκουαΐν και με ένα απίθανο πλασέ, κρέμασε τον Νίκολας, για το 3-0.

Η Γιούβε έφτασε και σε 4ο τέρμα με τον Ντούγκλας Κόστα, να ευστοχεί σε πέναλτι, βάζοντας και αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερ.

Γιουβέντους (Μαουρίτσιο Σάρι): Μπουφόν, Άλεξ Σάντρο, Ρουγκάνι, Ντε Λιχτ, Ντανίλο, Μπερναρντέσκι, Ραμπιό (71 Ράμσε), Μπεντανκούρ, Ντούγκλας Κόστα (63′ Κουαδράδο), Ντιμπάλα (75′ Πιάτσα), Ιγκουαΐν.

Ουντινέζε (Λούκα Γκότι): Νίκολας, Οπόκου, Ντε Μάιο, Νάιτινγκ, Σέμα (62′ Λάρσεν), Γιάγιαλο, Γουάλας (76′ Φοφανά), Μπάρακ, Τερ Άβεστ, Τεοντέρτσικ (46′ Λασανιά), Νεστορόφσκι.

The post Εύκολες προκρίσεις για Γιουβέντους και Μίλαν appeared first on Kingsport.gr.