Μετάβαση στο περιεχόμενο
Αθλητικά
TAGS:   Αθλητικά  •  Sports  •  Κύπελλο Ελλάδος  •  Παναιτωλικός  •  Πανιώνιος  •  greek cup panetolikos panionios

Αγχωτική πρόκριση στους «8» ο Παναιτωλικός

Δημοσιεύθηκε 3 μέρες πριν

Για την φάση των «16» του κυπέλλου Ελλάδος, ο Παναιτωλικός χρειάστηκε την παράταση για να προκριθεί στους «8» του θεσμού με 1-1 επί του Πανιωνίου. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 116′ με τον Μπάϊροβιτς να εκτελεί τρομερό  φάουλ, ωστόσο στο 119’ ο Ντομίνγκεζ άγχωσε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι στο τέλος χαμογέλασαν.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Πανιώνιος μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτος στο 1’ με την κεφαλιά του Παπαγεωργίου. Λίγα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης ξανά απείλησε με το άστοχο σουτ. Όσο περνούσαν τα λεπτά οι Πάνθηρες  πίεζαν για το γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Στο 5’ ο Γιοβάνοβιτς έσωσε την ομάδα του από τον Αραμπουλί που προσπάθησε να κάνει την ζημιά.

Στην συνέχεια του αγώνα ο Παναιτωλικός ισορρόπησε απειλώντας  και αυτός με την σειρά του, τον Κοτνικ με την κεφαλιά του Σιεστεντ 9’ όμως η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι. Στο 17’ ήταν η σειρά του Ρόσα να πετύχει το δοκάρι στο δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Αλβάρεζ και Ρόσα δεν μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ με το 0-0 να συνοδεύει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι «Νεοσμυρνιώτες» είχαν την κατοχή της μπάλας, με τα «καναρίνια» να έχουν προσπαθούν να πιέσουν.

Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους στο 72’με το πλασέ ο Αραμπούλι, όμως ο Κνετ ήταν σε ετοιμότητα. Στην συνέχεια του αγώνα και οι δυο ομάδες είχαν αργό ρυθμό βγαίνοντας σπάνια στην επίθεση για γκολ. Στο 85’ ο Ντουαρτε με  σουτ απείλησε τον Κοτνικ ο οποίος έσωσε την ομάδα του.  Πέντε λεπτά αργότερα το γύρισμα του Ντομινγκέζ  ο Κνετ έβγαλε  σε κόρνερ. Το 0-0 παρέμεινε έως το φινάλε με τις δυο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση

Στην παράταση η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτος  στο 92’ με το τακουνάκι του Παπανικολάου, ο Κνετ έσωσε την ομάδα του.

Λίγο αργότερα στο 97’ο  Μπαΐροβιτς σούταρε η μπάλα κόντραρε στα σώματα, στο 102’ την κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς κόπηκε από τον Κοτνικ. Το σύνολο του Μάκη Χάβου όσο περνούσαν τα λεπτά έδειχνε ότι ήθελε την πρόκριση. Στο 115’ ο  Μιμιτό επιχείρησε σουτ λίγο έξω από την περιοχή με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει φάουλ σε καλό σημείο.

Το φάουλ το ανέλαβε ο Μπάϊροβιτς ο οποίος ήταν εύστοχος στο 116’ κάνοντας την ομάδα του πανηγυρίσει, ωστόσο ο  Ντομίνγκεζ στο 119’ έφερε το ματς στα ίσια αγχώνοντας τους Αγρινιώτες οι οποίοι στο τέλος έφυγαν με την πρόκριση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανιώνιος: Kότνικ, Ρέντζα, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Λυμπεράκης (63′ Σαραμαντάς), Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (68′ Παπανικολάου), Εμμανουηλίδης, Τσιλούλης Mιλόγεβιτς (111′ Γρίβας), Αραμπούλι,

Παναιτωλικός: Κνετ, Σανιά, Σιένστεντ, Γιοβάνοβιτς, Κέβιν (63′ Τζανακάκης), Τσιγγάρας, Ντάλσιο, Ντουάρτε, Αλβαρες (73′ Μιμίτο), Ρόσα (90’+6′ Φυτόπουλος), Ντίας (67′ Μπαϊροβιτς).

The post Αγχωτική πρόκριση στους «8» ο Παναιτωλικός appeared first on Kingsport.gr.

γραψτε το σχολιο σας

σχετικα αρθρα

Νίκησε τον Πανιώνιο και έπιασε τετράδα ο ΟΦΗ

ΟΦΗ: Θέλει να σταματήσει το αρνητικό σερί κόντρα στον Πανιώνιο

Ο ΟΦΗ που βρίσκεται στην 9η θέση του πρωταθλήματος με 23 βαθμούς, θα φιλοξενηθεί στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Super league 1 στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο... Σήμερα 3:29 πμ

Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκος

Νικητής κόντρα στον Πανιώνιο αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με 3-0, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Superleague. Το Τριφύλλι με τα γκολ των Δώνη, Μακέντα... 1 εβδομάδα πριν

Για τη νίκη απέναντι στον Πανιώνιο

Τον Πανιώνιο υποδέχεται σήμερα (19:30) στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Superleague. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται τη νίκη, καθώς έχει... 1 εβδομάδα πριν

Ισόπαλο το αποτέλεσμα στο Αγρίνιο, όλα θα κριθούν στην Νέα Σμύρνη

Για πρώτο αγώνα της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδος, ο Παναιτωλικός κόλλησε στο 0-0 με τον Πανιώνιο και όλα θα κριθούν στον δεύτερο αγώνα την ερχόμενη Τέταρτη.... 2 εβδομάδες πριν

Δείτε ακόμα

Volley League Ανδρών: “Πρωταθλητής χειμώνα” ο Ολυμπιακός, στον Παναθηναϊκός το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Sports Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ολυμπιακός στο φινάλε του Α΄γύρου και πήρε τον άτυπο τίτλο του «πρωταθλητή χειμώνα». Οι “ερυθρόλευκοι”... 16‘ πριν

“Έσωσε” στο τέλος τον βαθμό ο Παναιτωλικός

Παναιτωλικός Για την 19η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, ο Παναιτωλικός γλύτωσε την ήττα στις καθυστερήσεις χάρις το γκολ του νεοαποκτηθέντα Ντάουντα δίνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας... 43‘ πριν

Πρώτη και… ωραία η Λειψία

Sports Η Λειψία επικράτησε της Ουνιόν Βερολίνου με 3-1 στο Red Bull Arena για την 18η αγωνιστική της Bundesliga. Ποδαρικό με το… δεξί έκανε η ομάδα του Γιούλιαν... 47‘ πριν

Στο καναβάτσο η Τσέλσι από τη Νιουκάστλ

Sports Για την 23η αγωνιστική της Premier League, η Νιουκάστλ νίκησε με 1-0 την Τσέλσι στο St. James Park. Ένα ματς με λίγες φάσεις, όπως έχουμε συνηθίσει τους γηπεδούχους... 1 ώρα πριν

Super League 1 Για την 19η αγωνιστική της Super league 1, στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος υποδέχτηκε τον ΟΦΗ , με τους Κρητικούς να παίρνουν τη νίκη με 1-2 και να επανέρχονται στις... 1 ώρα πριν

Α2 Ανδρών: Αήττητος ο Χαρίλαος Τρικούπης, επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός Β’

Sports Επέστρεψε στις νίκες ο Ολυμπιακός Β’, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Δάφνης Δαφνίου με 80-82. Σε ένα παιχνίδι που σημειώθηκε σαραντάλεπτη διακοπή λόγω... 1 ώρα πριν

Με απουσίες η ΑΕΚ κόντρα στη Λάρισα

AEK Με πολλές απουσίες θα υποδεχτεί η ΑΕΚ σήμερα το απόγευμα (19/01, 17:15) τη Λάρισα στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 1. Η Ένωση εκτός από τη... 1 ώρα πριν

Θλιβερές εικόνες στο κλειστό του Χαϊδαρίου: Παιδάκια δε μπορούσαν να πάρουν ανάσα (ΒΙΝΤΕΟ & ΦΩΤΟ)

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Και μάλιστα για αγώνα της Α2… Την ιδέα να ανάψουν καπνογόνα σε μικρό, κλειστό γήπεδο, όπου βρισκόντουσαν, μεταξύ άλλων, γυναίκες και παιδιά, είχαν οι φίλοι του... 1 ώρα πριν

Volleyleague Γυναικών: Εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Sports Ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής απέναντι στον Παναθηναϊκό με 3-0 σετ , στο ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών . Η ομάδα του Μίχαλ Μάσεκ... 2 ώρες πριν

Οι γυναίκες του ΠΑΟΚ συνέτριψαν τον Παναθηναϊκό στο βόλεϊ!

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Οι «ασπρόμαυρες» επιβλήθηκαν με 3-0 Θριαμβευτής βγήκε ο ΠΑΟΚ από το ντέρμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της VolleyLeague... 2 ώρες πριν

Basket League: 11η σερί νίκη για ΑΕΚ, σημαντικές νίκες για Άρη και ΠΑΟΚ

Sports Άρης και ΠΑΟΚ πήραν σημαντικές νίκες για την παραμονή τους στην κατηγορία. Η ΑΕΚ επέκτεινε το νικηφόρο σερί της, Ρέθυμνο και Λαύριο παραμένουν στην 8αδα των πλέι-οφ... 2 ώρες πριν

Στραβοπάτημα της Σίτι με την Πάλας, χωρίς νίκη ξανά η Άρσεναλ

Sports Για την 23 η αγωνιστική της Premier League, η Άρσεναλ έμεινε στην ισοπαλία με την Σέφιλντ, η Κρίσταλ Πάλας έφυγε με το βαθμό από το Etihad της Μάντσεστερ Σίτι.... 3 ώρες πριν

Νίκη για τη Ρεάλ Μαδρίτης και την Αλαβές

Sports Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε απέναντι στη Σεβίλλη, ενώ η Αλαβές νίκησε τη Λεβάντε στη Βαλένθια, στο πλαίσιο της 20 ης αγωνιστικής της La Liga. Ρεάλ Μαδρίτης-Σεβίλλη... 3 ώρες πριν

Επική ματσάρα στο Άουγκσμπουργκ, έκλεψε τις εντυπώσεις στο ντεμπούτο του ο Χάαλαντ

Sports Η επανέναρξη του πρωταθλήματος της Μπουντεσλίγκα έπειτα του ενός μήνα απουσίας σηματοδοτήθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Το ματς της αγωνιστικής, κι ένα από τα ματς της... 3 ώρες πριν

Μπάσκετ: Έκλεισε δύο έμπειρους Αμερικανούς ο ΠΑΟΚ! (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Δείτε τους εν δράσει Υπό άκρα μυστικότητα κινήθηκε η ΚΑΕ ΠΑΟΚ, η οποία «έκλεισε» δύο Αμερικανούς παίκτες, έτσι ώστε να ενισχυθεί η προσπάθεια της ομάδας ενόψει της... Σήμερα 6:19 μμ

Super League 1: Όλες οι ομάδες στέλνουν μήνυμα κατά του ρατσισμού! (ΒΙΝΤΕΟ)

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Λένε «No to racism» Μήνυμα κατά του ρατσισμού στέλνουν όλες οι ομάδες της Super League 1. Η πρωτοβουλία της διοργανώτριας αρχής, με μότο το «No to racism», θα... Σήμερα 6:06 μμ