Μετάβαση στο περιεχόμενο
Αθλητικά
TAGS:   Αθλητικά  •  Sports  •  Βολεϊ  •  Σπορ  •  volley league  •  α1 βολει ανδρων

Δημοσιεύθηκε 2 εβδομάδες πριν

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Ηρακλή, στο γυμναστήριο της Μίκρας. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν εν τέλει με 3-2 σετ, σε ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις και ένταση. Μεγάλη νίκη πήρε και ο Παμβαχαϊκός στο ντέρμπι κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, τον οποίο και νίκησε με 3-0 σετ.

Με τον Βακ Ντικ σε εξαιρετική μέρα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο τρίποντο, απέναντι στον Φοίνικα Σύρου στην Θεσσαλονίκη, κερδίζοντας τον με 3-1. Μετά από 8 ολόκληρα χρόνια ο Παναθηναϊκός κατάφερε και έφυγε με την νίκη και τους τρεις βαθμούς από την Κηφισιά. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 3-1, σημειώνοντας την τέταρτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα.

Με πρωταγωνιστές τον Κολομβιανό Κέβιν Καραμπαλί που επέστρεψε από την πατρίδα του σε άριστη κατάσταση και τον Μιχάλη Σαρικεΐσογλου που σήκωσε υποδοχή και επίθεση, ο Ο.Φ.Η. νίκησε την Ελπίδα Αμπελοκήπων με 3-0 σετ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League

Ηρακλής – Ολυμπιακός 2-3

Η αναμέτρηση είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ο Ολυμπιακός παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ δύο φορές με 1-0 και 2-1 σετ κατάφερε να κρατήσει το αήττητο του. Μεγάλη εμφάνιση και υπέρβαση για τα αγωνιστικά του δεδομένα έκανε ο Ηρακλής ο οποίος κατάφερε να πάρει έναν πολύτιμο βαθμό και να κερδίσει με το σπαθί του τις εντυπώσεις αλλά και το χειροκρότημα από τους οπαδούς του.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο Γκέργκι και ο Χουσάι (ειδικά στο 5ο σετ) που σήκωσαν το βάρος των δύσκολων επιθέσεων αλλά και της ανατροπής στο τάι μπρέικ όπου ο Ηρακλής είχε προβάδισμα με 5-2. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Κοκκινάκη ο οποίος με φοβερές άμυνες έδωσε την ευκαιρία για τις κόντρα επιθέσεις που έκριναν τους τελευταίους πόντους. Από τον γηραιό κορυφαίοι ήταν οι Μαυροβουνιώτης, Προύσαλης, Στουντζίνσκι.

O Ηρακλής μπήκε δυνατά στον αγώνα και αντιμετώπισε τα επιθετικά ατού του Ολυμπιακού ο οποίος ωστόσο με δύο επιθέσεις του Χουσάι προηγήθηκε 20-17 και έδειχνε να καθαρίζει το σετ. Ο Ηρακλής με τον Τζιουμάκα και τον Χήρα μείωσε 19-20, ο Φίνγκερ έδωσε και πάλι λύσεις για το 23-21 και εκεί έγινε η ανατροπή. Ο Τζιουμάκας με δύο δύσκολες επιθέσεις ισοφάρισε 23-23 και στην επόμενη φάση ο Γκέργκι κάρφωσε άουτ και ο Ηρακλής έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ο Φίνγκερ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό (24-24) και ο Στουντζίνσκι με επίθεση και ο Πεντίδης με μπλοκ έκαναν το 26-24 εν μέσω αποθέωσης.

Η είσοδος του Ανδρεάδη και η πίεση στο σερβίς έφεραν την αντίδραση για τον Ολυμπιακό στο 2ο σετ. Με σερί 3-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε 13-9, ενώ με νέο σερί 3-0 από Γκέργκι, Χουσάι η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 21-13. Το σετ έκλεισε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Τζουμάκα για το 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ που κράτησε σε αγωνία τους φίλους του βόλεϊ. Μετά το 19-19 ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 με το σερβίς του Πετρέα για το 22-19 αλλά ο Ηρακλής με τον εντυπωσιακό Μαυροβουνιώτη ισοφάρισε 23-23 και με τον Τζιουμάκα έφτασε σε σετ μπολ (24-23). Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά μόνο στο 27-26 με τον Γκέργκι αλλά ο Φίνγκερ έχασε το σερβίς (27-27). Ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 24-23, 25-24, 28-27, 29-28, ενώ στο 30-30 με επίθεση και άσσο του Προύσαλη τελείωσε το σετ 32-30 μέσα σε πανηγυρισμούς.

Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 4ο σετ όπου με υπεροχή σε όλους τους τομείς προηγήθηκε 11-3. Κράτησε τη διαφορά και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 2-3 (26-24, 17-25, 32-30, 21-25, 13-15) σε 130΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χήρας 10π. (7/11επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 24 (22/33επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 61%υπ., 29%αρ.), Προύσαλης 3 (2/3επ., 1 άσσος), Στουντζίνσκι 13 (13/21επ.), Πεντίδης 4 (3/3επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 20 (14/30επ., 3 μπλοκ, 3 άσσος) / Μπουράκης (λ. – 44%υπ., 39%αρ.), Καλαϊτζίδης, Σακόγλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 31π. (28/42επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 10 (5/5επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Χουσάι 22 (20/37επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 41%υπ., 18%αρ.), Βουλκίδης 1 (1/2επ.), Τερβαπόρτι 1 (1/2επ.), Γκέργκι 18 (16/24επ., 2 άσσοι, 44%υπ., 28%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 41%υπ., 18%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 8 (7/10επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος, Ασπιώτης.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

ΠΑΟΚ – Φοίνικας Σύρου 3-1

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-18, 18-25, 22-25) σε 112΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7π. (3/12επ., 4 μπλοκ), Αδάμ 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 9 (6/20επ., 3 άσσοι, 73%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 9 (4/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στερν 26 (22/42επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 27%αρ.), Μήλης 14 (13/33επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. – 59%υπ., 41%αρ.), Κωστόπουλος, Χριστόφας, Καρασαββίδης (λ), 59%υπ.), (41%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 11π. (11/21επ., 78%υπ., 41%αρ.), Χαραλαμπίδης 5 (5/6επ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Βαν Ντάικ 19 (16/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (5/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιλίνκχ 3 (3/8επ., 33%υπ., 22%αρ.) / Στεφάνου (λ. – 62%υπ., 38%αρ.), Κωνσταντινίδης, Τερζής 1 (1/1επ.), Γάτσης 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/13επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 35%αρ.).

Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Παμβαχαϊκός 0-3

Τα σετ: 0-3 (13-25, 21-25, 17-25) σε 72΄.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 17π. (11/26επ., 3 μπλοκ, 3 άσσοι, 76%υπ. 24%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 1 (1/2επ.), Πιτακούδης 7 (7/17επ.), Χρηστουηλίας 8 (7/19επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 28%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 80%υπ., 55%αρ.), Ζαχαρούλης, Αντωνιάδης, Μπίκος.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 1π. (1/1επ.), Λάνγκστον 5 (3/3επ., 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 24 (23/38επ., 1 άσσος), Κωτσάκης 8 (7/15επ., 1 άσσος, 48%υπ., 28%αρ.), Κανέλλος 6 (2/5επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λάππας 11 (10/18επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 25%αρ.) / Αχιλλεόπουλος λ. (86%υπ., 43%αρ.), Γαβριήλ, Κεχαγιάς.

Ο.Φ.Η. – Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-21) σε 72΄.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 12π. (11/14επ., 1 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Στοροζίλοφ 4 (1/1επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τσέλιος 5 (4/5επ., 1 μπλοκ), Καραμπαλί 14 (12/15επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σαρικεΐσογλου 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 55%αρ.), Τσούλαφιτς 13 (10/22επ., 3 άσσοι) / Γκαράς (λ. – 78%υπ., 61%αρ.), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Κοσκινάς, Καρατζάς.

Α.Σ.ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (2/3επ.), Επιτροπάκης 2 (1/2επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/11επ., 60%υπ., 47%αρ.), Γαληρόπουλος 5 (5/11επ.), Παπαδόπουλος 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 11 (6/10, 5 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 33%υπ., 20%αρ.), Ποχάνης 4 (3/11επ., 1 άσσος), Χαριδήμου, Καρακόλιας, Καπετανίδης 10 (8/10επ., 57%υπ., 24%αρ.).

Κηφισιά – Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 13-25, 21-25) σε 112΄

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1π. (1 μπλοκ), Κάιο ντε Πρα 18 (17/27επ., 1 άσσος), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Σπυριούνης 11 (9/21επ., 1 μπόκ, 1 άσσος, 67%υπ., 10%αρ.), Μπατατζίμ 19 (18/29επ., 1 άσσος, 56%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 6 (2/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. – 67%υπ., 25%αρ.), Χαντ 6 (5/9επ., 1 άσσος), Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3π. (2 μπλοκ, 1 άσσος), Στάροβιτς 17 (13/22επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 6%αρ.), Ρανγκέλ 8 (8/14επ.), Ανδρεόπουλος Χαρ. 11 (8/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 57%υπ., 4%αρ.), Πανταλέων 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 17 (12/21επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 22%υπ., 4%αρ.) / Ζήσης (λ. – 50%υπ., 6%αρ.), Πελεκούδας 3 (2/2επ., 1 μπλοκ).

The post Volley League Ανδρών: Τεράστιος Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ηρακλή, νίκη για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Φοίνικα appeared first on Kingsport.gr.